Stara planina je najčistiji i najbogatiji deo jugoistočne Srbije. Stara planina ili Balkan jeste planinski venac, koji se pruža na istoku od Crnog mora, do najsevernijeg dela Stare planine – vrh Vrška čuka, na zapadu.
U Srbiji pripada teritorijama Zaječara, Knjaževca, Dimitrovgrada i Pirota. Planina je omeđena dolinama reka Belog i Trgoviškog Timoka, kao i rekom Visočicom. Sa istočne strane je omeđena državnom granicom Srbije i Bugarske.
Stara planina – Osnovne karakteristike
Planinski masiv Stare planine sastoji se iz dva dela, a to su:
- Visoka – Ovaj predeo Stare planine leži između glavnog grebena planine i planine Vidlič – južni deo zapadnog krila planine. Reljef ovog predela odlikuje sa oštro usečenim i dubokim dolinama. Ovaj predeo je Jovan Cvijić podelio na nekoliko celina, a to su: venac Stare planine, zona glama i kukla, dolina Visočice i Vidlič.
- Zaglavka
Vrhovi Stare planine
Najviši vrh Stare planine u Srbiji jeste Midžor sa nadmorskom visinom od 2169 metara. Osim Midžora, poznati vrhovi su i:
- Dupljak – 2032 metara nadmorske visine
- Kopren – 1963 metara nadmorske visine
- Tri čuke – 1937 metara nadmorske visine
- Srebrna glava – 1933 metara nadmorske visine
- Vrh Baba – 1787 metara nadmorske visine
- Babin zub – 1758 metara nadmorske visine
Najniža tačka Stare planine je na izlazu iz doline Prlitskog potoka sa nadmorskom visinom od 132 metara.
Reke, klisure i kanjoni Stare planine:
Stara planina je bogata velikim brojem rečnih tokova, potoka, vodopada i jezerom. Vremenom su reke ove planine pravile kanjone i klisure, koje su čarobnog izgleda. Stara planina je izvorište više reka, među kojima se ističu Nišava i Timok, koje su ujedno i najveće reke na ovoj planini. Pored ove dve reke, postoje i Toplodolska reka, Visočica, Dojkinačka reka, Jelovička i Rosomačka.
Neki od poznatih kanjona i klisura koje prave ove reke su:
- Kanjon Rosomače – Postoje još tri poznata naziva, a to su Rosomački lonci, Rosomačko grlo i Slavinjski lonci. Nalazi se na oko 30 kilometara od Pirota i deo je rečne doline istoimene reke.
- Klisura Vladikine ploče – Nalazi se na oko 20 kilometara od Pirota, u ataru sela Rsovci i nedaleko od Zavojskog jezera. Najdublji deo klisure dostiže dubinu od 200 metara.
- Klisura Prlitske reke – Nalazi se u Vlaškom dolu, na udaljenosti od 6 kilometara od centra Zaječara. Na ovom mestu su se davno podizale tvrđave, a u blizini postoje pećine, manastirište kao i „Belgijske pruge“ – prve idustrijske železnice u Srbiji.
- Klisura Vlaški Do – Nalazi se između najsevernijeg uzvišenja, odnosno Vrške čuke i Zaječara.
- Vratarnička klisura – Nalazi se između zaječarskog i knjaževačkog basena.
Vodopadi Stare planine
Što se tiče vodopada, na Staroj planini se nalazi najveći broj vodopada u Srbiji, po kojima je ova planina i prepoznatljiva.
Vodopadi Stare planine su:
- Draganov vir – Nalazi se u blizini sela Dojkinci, na Dojkinačkoj reci.
Bukovački Do – Nalazi se u blizini sela Temska, na potoku Bukovački Do. Spada u grupu manjih vodopada sa svojom visinom od 10 metara. - Kaluđerski skok – Nalazi se odmah ispod najvišeg vrha – Midžor, na Kaluđerskoj reci. Ovo je najviši vodopad u Srbiji, sa svojom visinom od 232 metara.
- Tri Kladenca ili Arbinjski vodopad – Nalazi se na Dojkinačkoj reci, u predelu parka prirode Stara planina.
- Tupavica – Nalazi se u blizini sela Dojkinci, u jednom predelu parka prirode Stara planina. Visok je 15 metara.
- Donji Piljski vodopad – Nalazi se u blizini sela Topli Do. Visok je 64 metara i treći je po visini na Staroj planini.
- Bigar – Nalazi se u blizini sela Kalna. Nalazi se na nadmorskoj visini od 450 metara, a sam vodopad je visok 35 metara. Naziv je dobio po rupičastom kamenu – bigru, preko kojeg se voda preliva.
- Gornji Piljski vodopad – Nalazi se u blizini sela Topli Do, na nadmorskoj visini od 1370 metara. Njegova visina iznosi 30 metara.
- Krmoljski vodopadi – Donji i Gornji Krmoljski vodopadi se nalaze u ataru sela Topli Do.
- Kaludžerski vodopad – Nalazi se na levoj obali reke Visočice, nedaleko od sela Rsovci. Visok je oko 5 metara, ima bigrenu kadu i odlikuje ga izrazito plava ili tirkizna boja.
- Zaskovački vodopadi – Predstavljaju kompleks od ukupno četiri vodopada i nalaze se u opštini Pirot. Na osnovu komentara malog broja ljudi koji su posetili ovo mesto, saznaje se da je najbolje za posetu u jesen.
- Bukovački do – Vodopad je smešten na istoimenoj reci, u blizini naselja Temska. Visok je 10 metara.
- Čunguljski skok ili Čunguljski vodopad – Nalazi se nedaleko od sela Topli Do i na nadmorskoj visini od 1400 metara na Toplodolskoj reci. Visina vodopada iznosi 40 metara.
- Kopren – Nalazi se na rečici Dabidžin potok, u blizini Pirota, ispod samog vrha Kopren po kojem je i dobio naziv. Drugi je po visini u Srbiji sa svojom visinom od 103,5 metara.
- Vodopadi Vurnje – Nalazi se u blizini sela Topli Do. Za obilazak vodopada je potrebno 7 do 8 sati, jer se nalazi u najskrovitijem i najdubljem delu Stare planine.
- Orlov kamen – Nalazi se blizu glavnog masiva Koprena, na nadmorskoj visini od 1423 metara. Visina vodopada je 20 metara.
- Kurtulski vodopad
- Dvojni vodopad
- Vodopad Skok
- Ivkov vodopad
- Vodopad vodotok
- Draganov vir – Nalazi se u blizini sela Dojkinci, na Dojkinačkoj reci.
Šta još posetiti na Staroj planini?
Stara planina je prošarana i kulturno-istorijskim znamenitostima i modernim turističkim sadržajima. Bogata je i vidikovcima, sa kojih se pruža prelep pogled na lepote i netaknutu prirodu ovog područja. Savršena destinacija za ljubitelje planinarenja, prirode i avanture.
Osim već navedenih vodopada, kanjona i klisura i Zavojskog jezera, postoje još mnogobrojne destinacije koje bi trebalo obići boravkom na Staroj planini. Neke od njih su:
- Vidikovac Koziji kamen – Nalazi se nedaleko od Pirota, na putu za selo Rsovci, iznad Zavojskog jezera. Jedan je od vrhova Vidlič planine. Pruža pogled na jezero, Babin zub, Midžor i Kom.
- Pećinska crkva Svetog Petra i Pavla – Nalazi se pored sela Rsovci, u pećini brda Kalik, nedaleko od Pirota. Podignuta je u XIII veku i poseduje jedinstvenu fresku „Ćelavi Isus“. Pod zaštitom je države kao državno kulturno dobro od 1981. godine.
- Jelovačko vrelo – Predstavlja fenomen prirode koji se nalazi nedaleko od sela Vrelo, na nadmorskoj visini od 730 metara. Čudna karakteristika vrela je to što presuši svake godine na jedan dan u avgustu mesecu oko praznika Preobraženje.
- Manastir Temska – Nalazi se na putu za Knjaževac, u ataru sela Temska i nedaleko od Pirota. Posvećen je Svetom Đorđu i manastir je Eparhije niške Srpske pravoslavne crkve.
Izvor: Srbija pod lupom